15°C bezchmurnie

Zagospodarujmy Marymont

plany zagospodarowania, Zagospodarujmy Marymont - zdjęcie, fotografia

Podobno RKS Marymont nie był najstarszym klubem sportowym w Warszawie, bo starsza była Polonia czy nawet Legia, jak obecnie spierają się historycy.

Jednak jest na tyle wiekowy, że wywodzi się z międzywojnia. Oprócz piłki nożnej w czasach przedwojennych istniały tam również sekcje hokeju na lodzie, piłki ręcznej, siatkówki, tenisa stołowego, szermierki, koszykówki, kajakarstwa, saneczkarstwa, narciarstwa, żeglarstwa i gimnastyki artystycznej a także szachów. Polscy sportowcy z Marymontu zdobywali Mistrzostwa Świata, brali udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Wojna zagospodarowała sportowców z Marymontu do obrony kraju i działalności konspiracyjnej.

Klub jednak ożył po wojnie i mimo licznych przeciwności działał jeszcze do 2007 roku.

Największym osiągnięciem piłkarzy Marymontu były występy w II lidze w latach 1955-1956. Piłkarzy z Marymontu prowadził m.in. Kazimierz Górski Na Marymoncie grali m.in. Michał i Marcin Żewłakowowie.

W 1987 roku Zinedine Zidane na stadionie Marymontu wygrał “TURNIEJ SYRENKI” a był to jego pierwszy sukces.

Ma Marymont swoją historię chlubną, ma też smutną. Niedofinansowane tereny niszczały przez lata a są to przecież tereny niemałe, pięknie położone w sąsiedztwie Kępy Potockiej. Obecnie na tym terenie znajduje się OSIR Żoliborz z kompleksem basenowym, działają sekcje łucznictwa, piłki nożnej, pływania i pięcioboju oraz od niedawna boksu. Zmieniają się koncepcje zagospodarowania tego terenu i przez lata niewiele się zmienia. Dobrze, że powstało lodowisko sezonowe i skatepark ale to kropla w morzu w porównaniu do tego, co tereny te mogłyby pomieścić. Słychać głosy żoliborzan, ze Marymont trzeba w końcu zagospodarować, że potrzebna jest społeczna dyskusja i społeczna inicjatywa. Marymont musi odpowiadać na potrzeby mieszkańców Żoliborza, być różnorodny, nowoczesny a jednocześnie kontynuować stare, dobre tradycje.

Czy powstanie ruch społeczny żoliborzan – Zagospodarować Marymont?

Jest na to duża szansa.

Zagospodarujmy Marymont komentarze opinie

 • Lucyna Zimoch - niezalogowany 2016-07-12 12:34:29

  Z tego co wiem, to Miasto Jest Nasze #Żoliborz zajmuję się już tą sprawą!

 • Łukasz Porębski - niezalogowany 2016-07-12 12:43:55

  Wszystkich zainteresowanych przywróceniem terenów RKSu Marymont do życia zapraszam do kontaktu ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze #Żoliborz. [email protected]

 • gość 2016-07-15 11:49:11

  tak, jasne, Miasto Jest Nasze zajmuje się wszystkim. Tylko już 31 maja Komisja Edukacji z inicjatywy radnych Adama Buławy i Piotra Żuławskiego uruchomiła proces aktualizacji koncepcji zagospodarowania OSIR. Zarząd Dzielnicy ma to przygotować do 1 września. http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/00122a35/xivfhbfbdtmystogpgewbjabiwcskqdl/PROTOK%C3%93%C5%81nr14.docx

 • Mycha 2016-07-27 00:56:43

  Mam nadzieję, że powstanie jakiś ruch społeczny w tej sprawie, a nie polityczne przepychanki.

Dodajesz jako: Zaloguj się