10°C rozproszone chmury

Irena Wereczyńska

pomniki i ekspozycje, Irena Wereczyńska - zdjęcie, fotografia

Irena Wereczyńska pseudonim „Jurek” w 1917 roku obcięła swoje piękne, długie warkocze i wstąpiła do Legionów Piłsudskiego udając mężczyznę. W czasie II wojny światowej pracowała przy kolportażu konspiracyjnej prasy. Została zdradzona, aresztowało ją Gestapo. Z więzienia na ,,Pawiaku” trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywała aż do wyzwolenia., który malował naszą bohaterkę m.in. w jej rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim oraz Żywcu, gdzie oprócz Warszawy także mieszkała.

Historia życia Ireny Wereczyńskiej z Żywca to gotowy scenariusz na film! Podając się za mężczyznę walczyła o wolną Polskę w Legionach Piłsudskiego. I choć urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim, to z Żywiecczyzną związała całe dorosłe życie.

W 1917 roku obcięła warkocze, podrobiła dokumenty, zmieniając imię Irena na Ireneusz i ochotniczo wstąpiła do Legionów, w których dorobiła się nawet stopnia kaprala. Do domu wróciła rok później, po rozwiązaniu Legionów, jednak nie zagrzała w nim długo i uciekła do Wojska Polskiego. Ale to nie powody patriotyczne o tym zdecydowały. Legenda rodzinna głosi, że chciano ją wydać za dużo starszego i dobrze sytuowanego mężczyznę, który nie za bardzo jej się podobał – zdradza prawnuczka pani Ireny, Katarzyna Faber-Wróblewska.

Zaciągnęła się do 10. dywizji piechoty gen. Żeligowskiego, walczyła znowu jako chłopak, ale została ranna, w momencie, w którym trafiła do szpitala, mleko się wylało, okazało się, ze Ireneusz, to jednak Irena.

Po raz trzeci pani Irena zgłosiła się do wojska, już jako kobieta, także po wybuchu II wojny światowej. Pracowała przy kolportażu prasy konspiracyjnej. Na skutek zdrady została aresztowana przez Gestapo i osadzona w więzieniu na ,,Pawiaku”. Stamtąd zabrano ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie była do wyzwolenia. Irena Wereczyńska, pseudonim "Jurek", zmarła w szpitalu Żywcu z powodu powikłań po amputacji nogi w 1985 roku.
Z inicjatywy Fundacji Klamra na Warszawskim Żoliborzu powstał mural przedstawiający z wizerunkiem Ireny Wereczyńskiej. Autorem muralu Jest Dariusz Paczkowski.

 

Irena Wereczyńska komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się