26°C bezchmurnie

Hanka Czaki - pamiętaj

Kiedy: 2016-02-14 , godzina: 18:00 | Gdzie: Kościół na Rudzie, ul Gwiażdzista 17

Kim jesteśmy  bez pamięci historycznej i wdzięczności  Tym którzy oddali życie abyśmy mogli być?
14 lutego 2016 roku o godz. 18:00  w kościele pw. św wyznawców  bohaterów o.Rafała Kalinowskiego i br.Alberta Chmielowskiego przy ul. Gwiaździstej 17 (obok Trasy AK) będzie celebrowana msza św. w rocznicę  stracenia przez  niemieckich oprawców Hanki Czaki, naszej  bohaterki z Żoliborza, harcerki, żołnierza  która życiem i okrutnymi torturami , przypłaciła służbę Polsce.

Niemcy rozstrzelali 22 letnią Hankę 11 lutego 1944 r. w ruinach getta warszawskiego w grupie 36 kobiet.

Rodzice Hanki, i inni uczestnicy tajnych wykładów, które odbywały się w ich domu, również  zostali straceni.

Chwała bohaterom !


Hanka Czaki - pamiętaj komentarze opinie

  • Ryszard Pikuła 2016-02-08 17:48:22

    Obchody rocznicy Dzielnicowe: 11 lutego godz 12:00 (czwartek) pod tablicą poświeconą pamięci Hanki Uroczystość Dzielnicowa (budynek narożny ul. Hanki Czaki i Słowackiego).

  • Ryszard Pikuła 2016-02-08 17:48:23

    Obchody rocznicy Dzielnicowe: 11 lutego godz 12:00 (czwartek) pod tablicą poświeconą pamięci Hanki Uroczystość Dzielnicowa (budynek narożny ul. Hanki Czaki i Słowackiego).

  • Ryszard Pikuła 2016-02-15 14:11:49

    Tradycja -Tożsamość Narodu Udział pocztów z historycznymi sztandarami w uroczystościach rocznicowych Hanki Czaki ps "Helena" uzmysławia poczucie ciągłości Narodu oraz przypomina wartości za które poświęcili swoje życie polscy patrioci wielu pokoleń. W uroczystościach pod tablicą pamiątkową przy ul H.Czaki i w uroczystej celebrze mszy św. w kościele pw. O Rafała Kalinowskiego i Br. Alberta Chmielowskiego na Rudzie, wzięła udział Grupa Rekonstrukcyjna Zgrupowania Radosław. W uroczystościach w kościele na Rudzie poczet sztandarowy wystawił Hufiec ZHP Warszwa Żoliborz, reprezentowany przez harcerzy z 293 Warszawskiej Gromady Zuchowej, 127 Warszawskiej Drużyny Wędrowniczej i 125 Warszawskiej Drużyny Wędrowniczej . Obecność historycznego sztandaru wojennego udekorowanego Krzyżem Virtuti Militari, wprowadzonego krokiem defiladowym, do świątyni pod wezwaniem polskich patriotów, przez poczet Zgrupowania Radosław, w historycznych panterkach z biało-czerwonymi opaskami powstańczymi sprawił, że czas walki i męczeństwa Narodu zespolił się ze współczesnością. Obchody rocznicy męczeńskiej śmierci Hanki Czaki były wzruszającym przypomnieniem minionych wydarzeń dla starszego pokolenia i żywą lekcją historii dla licznej młodzieży obecnej na uroczystościach. Aktywny udział młodego pokolenia Polaków w uroczystościach daje nadzieję, że pamięć Narodu i poczucie tożsamości nie przeminie.

Dodajesz jako: Zaloguj się