18°C rozproszone chmury

Dynamiczni Obywatele Europy w SP 68

Zostaliśmy zaproszeni przez królową Elżbietę II do Pałacu Buckingham. Reporterzy z IIIa przeprowadzili wywiad z Jej Wysokością... Realizacja programu Comenius w ramach projektu "Dynamiczni obywatele Europy" jest inspirującym wyzwaniem do działania dla uczniów, ich rodziców oraz wszystkich nauczycieli Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 68 w Warszawie przy ul. Or-Ota 5.

 

Każdy miesiąc projektu staje się niepowtarzalną okazją do zrozumienia wartości kształtujących postawę dynamicznego obywatela.

We wrześniu taką wartością było przestrzeganie zasad. Wszyscy uczniowie tworzyli klasowe kodeksy zachowania, które pomagają im funkcjonować w oparciu o sformułowane przez siebie zbiory praw i obowiązków. W październiku uczyliśmy się pracy zespołowej podczas wspólnego przygotowywania zdrowych posiłków. Listopad był czasem przeżywania empatii - włączyliśmy się aktywnie w ogólnopolską akcję "Góra grosza". W grudniu każdy ma ambicję, aby choć przez chwilę zostać świętym Mikołajem. Jak co roku zbieramy prezenty dla uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły we wsi Tymianki Bucie na Podlasiu.

Jednak głównym tematem naszych comiesięcznych spotkań Comenius są "podróże bez paszportu". Postanowiliśmy odwiedzić wszystkie kraje, z których pochodzą dzieci ze szkół partnerskich. Chcielibyśmy tam pojechać naprawdę, ale póki co podróżujemy w zabawie. Do tej pory odwiedziliśmy gorącą Hiszpanię, daleką Turcję i deszczową Wielką Brytanię. Za każdym razem zorganizowany jest cały dzień poświęcony historii, geografii, zwyczajom i kulturze wybranego kraju.

Podczas dnia hiszpańskiego, 23 października 2013 roku klasa IIa urządziła nam prawdziwą fiestę: była corrida, tancerki flamenco, piłkarze klubów z Madrytu i Barcelony.

W dzień turecki 28 listopada 2013 roku klasy Ib i IIb zabrały nas w podróż w świat mało znanej kultury i religii oraz ciekawych obyczajów. Aktorzy w barwnych strojach przedstawili baśń o lampie Aladyna. Tego dnia odwiedzili nas goście z Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie. Była lekcja języka tureckiego oraz nauka tańca ludowego.

10 grudnia 2013 roku pod parasolami odbył się dzień angielski przygotowany przez klasę IIIa. Zostaliśmy zaproszeni przez królową Elżbietę II do Pałacu Buckingham. Reporterzy z IIIa przeprowadzili wywiad z Jej Wysokością na temat rodziny królewskiej oraz kraju i poddanych. Królowa sprawdziła, czy uczniowie uważnie słuchali jej odpowiedzi i urządziła quiz dla małych gości.

Atrakcją dnia hiszpańskiego, tureckiego i angielskiego były obiady w szkolnej stołówce. Znamy już smaki paelli, shoarmy i fish and chips.

Poznając kraje naszych rówieśników uczymy się w ciekawej formie, na czym polega integracja europejska. Jeśli się poznajemy nawzajem, łączy nas partnerska więź.

Czekają nas wkrótce nowe podróże. Wybieramy się do Grecji, Włoch i Francji.

Dynamiczni Obywatele Europy w SP 68 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się