13°C bezchmurnie

Nie żyje druhna Hanna Szczepanowska

ludzie, żyje druhna Hanna Szczepanowska - zdjęcie, fotografia

Zmarła Hanna Szczepanowska, ps. „Heban” – harcerka Szarych Szeregów, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, była łączniczką w zgrupowaniu Mieczysława Niedzielskiego „Żywiciela” na Żoliborzu. Miała 88 lat.

Urodziła się 19 stycznia 1929 roku, była córką legionisty Józefa Szczepanowskiego "Wojno". W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego, mając 15 lat została łączniczką w Harcerskiej Poczcie Polowej. Po powstańczych walkach trafiła do niewoli niemieckiej, m.in. w Bergen-Belsen, była też więźniem kobiecego obozu jenieckiego w Oberlangen, wyzwolonego przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

 

Nigdy nie przestała służyć Polsce. Przez ostatnie 15 lat przy okazji świąt narodowych 11 listopada i 3 maja współorganizowała msze święte, między innymi, w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nabożeństwa odbywały się w intencji odbudowy ducha narodu polskiego.

Na sercu leżało jej szczególnie wychowanie młodzieży. Wielokrotnie  mówiła, co powinno być najważniejsze dla młodych ludzi. - Wypracowanie autorytetu, którym będą się podpierać całe życie. Dla niej  autorytetem zawsze był ojciec. - Jego podstawowym hasłem, które przejeła jako swoje było: najwięcej wymagaj od siebie, trochę mniej od najbliższych i niczego od obcych.

 

Nie żyje druhna Hanna Szczepanowska komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się