-5°C zamglenie

Figura Św. Józefa czeka na renowację

historia, Figura Józefa czeka renowację - zdjęcie, fotografia

Na osiedlu Rudawka  przy ul. Jasnodworskiej stoi bardzo stara, przepiękna figura św. Józefa, która niewątpliwie jest jednym z najstarszych historycznych zabytków w tej części Żoliborza, pamiętająca jeszcze Ogrody Izabelli czartoryskiej. Niestety jest w tej chwili w opłakanym stanie, mimo, że wielu ludziom leży na sercu jej los. Przez wiele lat liczono, że zajmie się renowacja figury, jej prawny właściciel, czyli Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Niestety   Spółdzielnia nie tylko nie wykazała zainteresowania tematem, ale odmówiła także wystąpienia z wnioskiem  o wpisanie jej do rejestru zabytków. Jako radna złożyłam interpelację w tej sprawie. W odpowiedzi dowiedziałam się, ze Zarząd Dzielnicy wystąpi do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków o wpisanie figury do rejestru z urzędu. Istnieje bowiem taka możliwość uzasadniona ważnymi przyczynami społecznymi. Po wtóre zarząd wystąpi do WSM o przekazanie tytułu własności do figury Św. Józefa wraz z fragmentami terenu. Otworzy to drogę do skorzystania ze środków pozostających w dyspozycji Dzielnicy. O dalszym toku sprawy będę Państwa informować.

 

                                                          

Figura Św. Józefa czeka na renowację komentarze opinie

 • gość 2017-08-01 10:46:21

  Figurka powstała w 1929 r., a ogrody Izabeli Czartoryskiej w drugiej połowie XVIII w. Ogrody uległy zniszczeniu w czasie Powstania Kościuszkowskiego, bo na tych terenach odbyła się ważna bitwa. W latach 20-tych było tu tzw. miasteczko Powązki - biedadomki - takie warszawskie szantytown. Więc to jest jedna bzdura pani Beaty. Druga bzdura to twierdzenie, że WSM jest prawnym właścicielem figurki. Figurka została przeniesiona z innego miejsca i teraz stoi na gruncie należącym do miasta, bo ziemia jest w użytkowaniu wieczystym. Jeśli pani Beacie tak bardzo zależy na renowacji figurki, to niech zbierze społecznie pieniądze na to potrzebne i ją wyremontuje,. WSM ma inne potrzeby - np. wymianę wind nieremontowanych of 1972 r. Figurka to estetyka, windy to bezpieczeństwo mieszkańców. Ale łatwiej pisać i żądać od innych żeby coś zrobili niż samemu coś zrobić.

 • Dariusz Krok 2017-11-11 14:29:14

  Trzeba to zrobić czym prędzej.

 • gość 2018-01-03 10:15:04

  Jedyna osoba, która może sprawę przyspieszyć to jest Pan Krzysztof Bugla Burmistrz Dzielnicy Żoliborz mega kompetentna osoba i bardzo dobry gospodarz naszej Dzielnicy. W nadchodzących wyborach samorządowych będę głosowała na jego komitet. Żoliborzanie nie dajmy się nabierać na komitety, partie, stowarzyszenia, które powstają przed samymi wyborami. Doskonały przykład to partia sezonowa jaką jest Nowoczesna o Platformie nie ma co pisać bo to Titanic na którym trwa jeszcze bal :)

 • gość 2018-01-25 00:04:05

  No nie, ale dlaczego renowacją figurki ma się zajmować pan Bugla? To jest typowa sprawa dla lokalnych działaczy ,niech aktywizują osoby, którym na figurce zależy i niech nie zawracają gitary innym, którym to wisi i powiewa.

Dodajesz jako: Zaloguj się