21°C bezchmurnie

Kino Elektronik: niezwykły pokaz filmowy już 19 grudnia!

Kiedy: 2017-12-19 , godzina: 16:30 | Gdzie: Kino Elektronik

W tych Domach dzieje się magia. Poznaj niezwykły projekt filmowy!

 

Czym jest dla nich wolność? Czemu tak bardzo boją się wyobcowania? Dlaczego samodzielność jest dla nich czymś na wagę złota? Uczestnicy warszawskich ŚDS-ów już 19 grudnia zabiorą głos. Filmy autorstwa osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób z doświadczeniem chorób psychicznych będzie można zobaczyć w Kinie Elektronik podczas finału projektu „Dom od środka”. Wstęp wolny.

Pracownia Filmowa „Cotopaxi” nie zwalnia tempa. Tuż po premierze filmów zrealizowanych przez warszawskich seniorów w ramach projektu „Późne debiuty”, już niebawem, 19 grudnia w Kinie Elektronik zaprezentowanych zostanie 8 etiud autorstwa podopiecznych stołecznych Środowiskowych Domów Samopomocy. Mowa tu o finale projektu „Dom od środka”.

Ideą „Domu od środka” jest (podobnie, jak innych projektów „Cotopaxi”) włączanie grup marginalizowanych i wzmacnianie ich głosu. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób psychicznych – w tym roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu, Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie, Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku” oraz nieformalnej grupy Wolni Razem. Łącznie w tegorocznej, 4 edycji przedsięwzięcia wzięło udział 87 uczestników.

- Pracujemy z filmem, bo film dobrze sprawdza się w działaniach społecznych, jest bezpiecznym "wytrychem" do otwierania się i rozwoju – zdradza Ada Gąska, koordynatorka projektów z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”.

Przez kilka ostatnich miesięcy uczestnicy projektu szkolili się pod okiem doświadczonych trenerów i wolontariuszy. Dzięki nim poznali sprzęt filmowy, podstawy pracy na planie oraz proces tworzenia filmu, a następnie - w kilkuosobowych grupach - realizowali swoje własne pomysły. Organizatorzy projektu posługują się techniką wideo uczestniczącego (PV), w której rola profesjonalistów ogranicza się jedynie do pomocy – wszystkie treści pochodzą bezpośrednio od uczestników. - Praca z filmem, kamerą czy nauka obsługi sprzętu wpływa na osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby chorujące psychicznie bardzo różnie, niektóre osoby biorące udział w projekcie są z nami w fazie warsztatów, a odchodzą przy realizacji samego filmu, czasem jest na odwrót - zawsze zostawiamy w tym dowolność. Staramy się działać powoli, dużo rozmawiać i być ze sobą także poza samym nagrywaniem. Być może wbrew stereotypom – sporo część osób z niepełnosprawnością intelektualną świetnie radzi sobie ze sprzętem i uczy się go dużo szybciej niż "zwykłe" grupy, z którymi pracujemy – dodaje Gąska.

Widzowie Elektronika będą mieli okazję zobaczyć filmy podejmujące tematykę bardzo zróżnicowaną. Niekiedy ważką, dotyczącą wiary, duchowości czy wolności, innym razem znacznie mniej zobowiązującą – na przykład związaną z zabawą w odtwarzanie teleturniejów telewizyjnych. Nie zabraknie też obrazów stricte dokumentalnych – poświęconych tematyce codzienności mieszkańców ŚDS-ów, m.in. o radzeniu sobie z wyobcowaniem, o doświadczaniu choroby psychicznej czy o samodzielności. - Co mnie najbardziej motywuje do pracy? Zdecydowanie uczestnicy. Uwielbiam pracę z osobami z niepełnosprawnością intelektualną – niewiele jest środowisk bardziej szczerych, otwartych i – jakkolwiek to rozumiemy – normalnych – podsumowuje Ada Gąska.

DOM OD ŚRODKA 4
19 grudnia (wtorek), g. 16:30
Kino Elektronik, ul. Generała Zajączka 7
Wstęp wolny

www.facebook.com/events/1499213210163743/
 

Projekt „Dom od środka” został zainicjowany w 2014 roku. Pierwsza edycja cyklu „Dom od środka” otrzymała nagrodę jako najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej (Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej) prowadzony w Warszawie w 2014 r. oraz była nominowana do nagrody S3KTOR (organizator m.st. Warszawa) jako jeden z najlepszych projektów realizowanych w danym roku przez organizacje pozarządowe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pokaz jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

 

 

 

Kino Elektronik: niezwykły pokaz filmowy już 19 grudnia! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się