14°C pochmurno z przejaśnieniami

Kosmos podwójnie pierzasty, czyli warszawianka

zieleń, Kosmos podwójnie pierzasty czyli warszawianka - zdjęcie, fotografia

Inne nazwy: onętek, ponętka, wschodniaczki,  kosmos,  a dla mieszkańców Warszawy   warszawianka. Tak te kwiaty nazwali wracający do zburzonego miasta Warszawiacy. Ujrzeli  gruzy miasta na których wysiało się mnóstwo tych kwiatów i tak powstała potoczna nazwa warszawianka.

Natomiast nazwa kosmos pochodzi od hiszpańskich misjonarzy z Meksyku, których zafascynowały „kosmiczne” proporcje nieznanego kwiatu. Zauważyli, że płatki mają perfekcyjny symetryczny kształt i ułożone są wokół przypominającego słońce środka. Stąd kosmos – po grecku doskonałość, porządek wszechświata. Księża sadzili rośliny w misyjnych ogrodach, a później zawieźli je do Hiszpanii.

Mnie urzeka zwyczajowa nazwa tych  kwiatów warszawianka.   Kwiaty rosną pojedynczo na długich i cienkich łodygach i osiągają prawie 1 metr wysokości . Ich średnica dochodzi do 10 centymetrów. Mają kolor biały, czerwony lub różowy. Warszawianka jest kwiatem, który się silnie rozgałęzia. Jego liście są bardzo dekoracyjne, długie i cienkie. Pięknie prezentuje się i jest łatwa w uprawie.

Ja już zasadziłam warszawianki  na Żoliborzu, nasiona otrzymałam od Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.  Teraz czekam aż  kwiaty wyrosną. Jeżeli  ktoś z Państwa chciałby pochwalić się  swoimi warszawiankami proszę o przysłanie zdjęcia to umieścimy na portalu.

Elżbieta Marciniak

 

Kosmos podwójnie pierzasty, czyli warszawianka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się