Żoliborski koszmar Bronków i Turowiczów

Grabarz 27/03/2014 13:09

Już niedługo nie będzie na Żoliborzu miejsca, które chętnie do serca przytulisz. Miłe rondeczko przy Gwiaździstej, gdyby otrzymało imię znanej i lubianej żoliborzanki Marii Ginter, byłoby dla Żoliborzanina przytulne, domowe, ciepłe.Teraz pod WIMLem będziemy mieć Geremka - czy mieszkańcy tych okolic, walecznie oprotestowujący autobus na Przasnyskiej nie mogliby ruszyć do akcji w tej sprawie?

Chyba Żoliborzanie w kwestii nazw swoich ulic wykazują znikome zainteresowanie i to boli.
Na przykład mieszkańcy Targówka potrafili przeforsować to, że mają u siebie skwer Ciechowskiego, który na Targówku mieszkał. Pokolenia wychowały się na muzyce Republiki i każdemu, kto przechodzi obok takiego ronda gra w duszy i młode lata się przypominają. Zazdroszczę mieszkańcom Targówka.
Czy Żoliborzanie nie mają sentymentów własnych i własnych pomysłów na swoje otoczenie?!
Rada Dzielnicy Żoliborz, a właściwie grupa radnych trzymająca władzę za każdym prawie razem daje plamę i wbrew Żoliborzowi, przeforsowuje pomysły miasta w dziedzinie najbliższej mieszkańcom - na jakiej ulicy będą mieszkać, robić zakupy, chodzić do dentysty.
Żoliborz żyje pomysłami, inicjatywami i duchem swoich mieszkańców.
Czy, aby na pewno żyje?
Grabarz

 

Żoliborski koszmar Bronków i Turowiczów komentarze opinie

  • Sergiusz 2014-03-28 12:56:13

    Też jestem „za” Zacząłbym od zmiany nazwy Placu Wilsona. Wydaje mi się, że poza amerykanizacją nazwa ta nic nie wnosi. Potem zająłbym się najdłuższą ulicą naszej dzielnicy poświęconej wybitnemu żoliborzaninowi, który nawet nigdy nie odwiedził Warszawy a mam na myśli niejakiego Mickiewicza. Proponuję powrócić też do swojsko brzmiącej nazwy nadającej charakter Żoliborza jako wielkomiejskiej dzielnicy wytyczonej w połowie lat 20 ubiegłego wieku ulicy Stołecznej. I na koniec jak by nie patrzył i jak by nie kombinował to nazwa Piękny Brzeg ma się nijak do rzeczywistości. Sergiusz Kornatowski

  • Protazy x 2014-03-29 01:26:22

    Absolutnie jestem przeciwny, aby park przy WIMLu otrzymał imię p.Geremka. Mamy tyle zacnych osób związanych z Żoliborzem, n.p. Grzegorz Przemyk – wiadomo Aleksy Dawidowski bohater powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” Mieszkał na Żoliborzu razem z rodzicami Melchior Wańkowicz przez ostatnie lata przedwojenne pisarz wraz z rodziną - żoną i dwiema córkami, Krysią i Martą - mieszkał w Warszawie na Żoliborzu, w słynnym "Domeczku" . Ryszard Liskowacki urodził się W 1932 roku w Warszawie Wychował się na rodzinnym Marymoncie i Żoliborzu, Napisał powstańczą trylogię My z Marymontu (Poznań 1972-1978). Okupację przeżył w Warszawie; uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, za co po wojnie otrzymał Odznakę Syna Pułku (1968). Krystyna Krahelska „Danuta” jedna z najwybitniejszych Polek XX wieku. Była harcerką, żołnierzem AK, poległa w Powstaniu warszawskim. Witold Lutosławski w wilii na warszawskim Żoliborzu przez lata powstawały utwory wyznaczające kanon światowej muzyki XX wieku. ... Hanka Rychłowska uczestniczka powstanie, poległa w masakrze około 70 powstańców warszawskich, którzy zginęli przedostając się przez Wawrzyszewa do Boernerowa. Juliusz Kydryński – związany z Żoliborzem. W wolnych chwilach wyszukam więcej osób związanych z Żoliborzem. To my mamy prawo decydować pod czyim „patronatem” chcemy odpoczywać w parku.

  • Jaśka Mała 2014-03-30 01:20:52

    tylko, że to trzeba szybko tę akcję podjąć , bo jutro się obudzimy z GEREMKIEM pod WIMLem !

  • gość 2014-03-31 19:56:56

    "Wbrew Żoliborzowi"? Autor chyba na wyrost mieni się reprezentantem woli mieszkańców dzielnicy. Dlaczego Geremek nie może być patronem skweru, skoro mieszkał na Żoliborzu i zapisała ise w historii Polski?

  • gość 2014-03-31 19:57:33

    "Wbrew Żoliborzowi"? Autor chyba na wyrost mieni się reprezentantem woli mieszkańców dzielnicy. Dlaczego Geremek nie może być patronem skweru, skoro mieszkał na Żoliborzu i zapisał się w historii Polski?

  • gość 2014-03-31 21:28:08

    Nie mam nic przeciwko profesorowi, ale cała akcja wydaje mi się krótkowzroczna by nie powiedzieć bezmyślna. Nazwy skwerów powinny być neutralne a nie dzielić, a, czy się to rządzącym podoba, czy nie, jest duża grupa ludzi, która z opcją profesora się nie utożsamia (co widać zresztą po powyższym artykule) i nadanie takiej nazwy będą traktować jak atak an siebie. Ponieważ rządzący są na najlepszej drodze, by po wyborach rządzącymi nie być, to w ramach rewanżu dostaną rondo Gosiewskiego, skwer Radia Maryja czy osiedle Macierewicza (no bo jak honorujemy polityków, co zmarli niedawno to dlaczego nie żyjących, w dodatku takich patriotów). Uważam, że nazwy powinny być neutralne a jeśli honorować ludzi, to albo po kilkudziesięciu latach, albo tych co są niekontrowersyjni, zwłaszcza w tak konfliktogennej dziedzinie jak polityka. Pomijam już zupełnie fakt, że ten park to zapuszczony skwer z połamanymi ławkami, zniszczoną trawą, zapadniętymi ścieżkami i dziadowskim chodnikiem. O wiele więcej pożytku byłoby z doprowadzenia go do porządku niż z nadawania nazw, które mieszkańców podzielą. Ot i tyle.

  • Jaśka Mała 2014-04-01 01:42:22

    wbrew Żoliborzowi to znaczy tyle, że żadne szersze forum, forum okolicznych mieszkańców w tej sprawie nie miało szansy się wypowiedzieć. Uważam, że nadanie nazwy ulicy czy placu powinno być konsultowane społecznie a nie być inicjatywą grupy polityków będących właśnie u władzy. To są sprawy o które należy zapytać mieszkańców, bo to oni mają się czuć komfortowo tam, gdzie mieszkają.

  • gość 2014-04-02 17:46:16

    @Jaśka Mała: W takim razie powinno być "bez konsultacji z mieszkańcami", a nie "wbrew Żoliborzowi" - to jest różnica.

  • Jaśka Mała 2014-04-03 21:22:08

    dla mnie zawsze miasta, dzielnice kraje to ludzie ... Ja to odczytałam jako skrót myślowy autora.