26°C bezchmurnie

Petycja do H. Gronkiewicz-Waltz ws. Żoliborza Płd.

W imieniu mieszkańców nowych żoliborskich osiedli chciałem prosić Państwa o poparcie naszej petycji do pani Prezydent o podjęcie działań na rzecz zapewnienia harmonijnego rozwoju Żoliborza Południowego, d. Przemysłowego.

W jednym zdaniu: zaplanowane wyprzedanie ostatnich rezerw terenowych deweloperom przy obecnym braku przestrzeni publicznych czy placówek oświatowych doprowadzi do klęski urbanistycznej. W petycji prosimy o wstrzymanie decyzji o sprzedaży działek do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Petycja to efekt współpracy mieszkańców nowych osiedli żoliborskich, radnych, urzędników i żoliborskich organizacji pozarządowych. Wielu mieszkańców nowych inwestycji to osoby wychowane na Żoliborzu i okolicznych osiedlach, czujące związek z tą dzielnicą i aktywnie angażujące się na rzecz jej harmonijnego rozwoju. W ciągu ostatniego tygodnia pod petycją, udostępnioną na terenach tamtejszych wspólnot mieszkaniowych zebraliśmy grubo ponad 700 podpisów. 

Podjęte dziś decyzje będą w zasadzie nieodwracalne a cenę tej klęski urbanistycznej przez lata płacić będą wszyscy mieszkańcy Żoliborza, który przejmie ciężar obsługi dodatkowych kilkunastu tysięcy osób (jedna trzecia obecnej liczby mieszkańców!), które zamieszkają tu w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. 

W tej chwili do sprzedaży przygotowywane są działki m.in. przy ul. Rydygiera (koło Instytutu Chemii Przemysłowej), przy placu Grunwaldzkim i Matysiakówny oraz przy Krasińskiego, w okolicach Przasnyskiej i Anny German (d. Burakowskiej). W efekcie niepozostawienia żadnych rezerw terenowych w przyszłości nie będzie tu żadnej przestrzeni publicznej, parku, boiska czy placówki oświatowej, bo nie będzie na to miejsca.

Nasze dotychczasowe działania spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem: stanowisko podobnej treści przyjęła na początku maja Rada Dzielnicy Żoliborz, sprawę opisała także Gazeta Wyborcza, poparło nas wpływowe na Starym Żoliborzu Stowarzyszenie Żoliborzan. Liczymy więc, że w obliczu listopadowych wyborów samorządowych władze miasta będą się kierować długoterminowymi potrzebami mieszkańców w nie doraźnymi potrzebami budżetu. 
Dlatego jeszcze raz serdecznie proszę o poparcie naszej inicjatywy. 

Link do petycji: www.petycjeonline.com/zoli

Petycja do H. Gronkiewicz-Waltz ws. Żoliborza Płd. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się