26°C bezchmurnie

ŻOLIBORZANIE ZDECYDUJCIE O PRZESTRZENI WOKÓŁ SIEBIE

żoliborskie klimaty, ŻOLIBORZANIE ZDECYDUJCIE PRZESTRZENI WOKÓŁ SIEBIE - zdjęcie, fotografia

Dzięki  budżetowi partycypacyjnemu  Żoliborzanie stają się odpowiedzialni za  współtworzenie przestrzeni miejskiej w  aspektach: społecznym – np. projekty z zakresu wydarzeń kulturalnych czy sportowych,  infrastrukturalnym i estetycznym.

 

1 i 4 marca odbyły się spotkania  w Urzędzie Dzielnicy podczas których  zaprezentowano  39 projektów tylko dla Żoliborza Centralnego.  Kwota do dyspozycji mieszkańców z tego obszaru to 487.500 zł a są zgłoszone projekty, których planowany koszt jest na poziomie ponad 150.000 np.  przystań na Wiśle „Spójnia”czy mobilna scena koncertowa . Zrealizowanie takich 2 projektów  znacznie ogranicza  przyznane fundusze na ten obszar Dzielnicy. Niektóre projekty wzbudzają dużo kontrowersji np. Plac Wilsona dla ludzi!  Szersze chodniki, wygodne przystanki, więcej drzew. W ramach tego projektu proponuje się poszerzenie chodnika przy  Amrit Kebab  ale kosztem  zmniejszenia lub zlikwidowania zatoczki dla autobusów, co wzbudza sprzeciw  części kierowców, zdaniem których zatrzymujące się autobusy blokowałyby jeden pas ruchu. Dlatego tak ważne jest by szersza grupa mieszkańców zaangażowała się w wybór projektów w 2018 r. W zeszłym roku zebranie ok 400 głosów gwarantowało realizację zgłoszonego projektu,  a mieszkańców na Żoliborzu jest ponad 40.000. 

 Na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl  można  nie tylko zapoznać się  ze zgłoszonymi projektami ale dyskutować z projektodawcami, zgłaszać swoje opinie czy zadawać pytania.  Żoliborzanie, którzy nie korzystają z internetu  mogą „zamówić”, poprosić urzędników np. telefonicznie  o  przygotowanie wersji „papierowej”  danego projektu i następnie odebrać go w Urzędzie dzielnicy.

Na spotkaniach  zaprezentowano 5 projektów związanych z uruchomieniem poidełek wody pitnej.  Logika wskazuje by inicjatorzy tych projektów zgłosili 1 wspólną propozycję umieszczenia poidełek a nie konkurowali między sobą o zdobycie funduszy na podobny cel.  Niektóre projekty  tworzą pewną całość dla Warszawy i zostały zgłoszone  również w innych Dzielnicach np. przystań na Wiśle czy Pij Warszawo – poidełka  wody pitnej .  Co w sytuacji gdy taki projekt jak  np. Przystań na Wiśle wygra tylko w jednej Dzielnicy ???  Nie daje to gwarancji że w przyszłości powstanie „sieć” takich przystani .

 Żoliborscy aktywiści zaprezentowali  wiele projektów społecznych takich jak: tradycyjna już  potańcówka  przy Teatrze Komedia,  Bal na 100 lecie Niepodległości, Bal karnawałowy,  Żoliborskie Wieczory artystyczne „Otwarty mikrofon” , „Kilka ważnych słów” – kontynuacja cyklu spotkań „Bóg, Honor, Ojczyzna” w Kalinowym Sercu . Dom Kultury dla każdego – wirtualny spacer po miejscach gdzie odbywają się jakieś wydarzenia kulturalne.  Kompozytorzy Żoliborscy - nagranie płyty z utworami kompozytorów mieszkańców Żoliborza wraz z czterema koncertami.   Plener rzeźbiarski  „Drzewa nie umierają stojąc”– wykorzystanie drewna z planowanej na Żoliborzu wycinki drzew. Powstał projekt otwartej dla mieszkańców – sali prób dla zespołów muzycznych, ale oczywiście najtrudniej jest ze znalezieniem wolnego lokalu, gdyż na Żoliborzu nie ma Domu Kultury, gdzie taka sala mogłaby być stworzona.  Program „Widzę – pomagam”;  to spotkania dla dzieci w wieku 12 -15 lat z cyklu - naucz się ratować życie. Po raz pierwszy pojawił się projekt Jadłodzielnie dla Żoliborza czyli miejsca w których umieszczone są ogólnodostępne lodówki-szafki z jedzeniem. Wolontariusze uzupełnialiby takie miejsca żywnością  współpracując ze sklepami, restauracjami czy piekarniami.

Nie zabrakło projektów związanych z infrastrukturą, chociażby : Ławka nie Mierosławskiego,  , Ławki dla osób niepełnosprawnych /wyższe niż tradycyjne/ , poszerzenie chodnika na Mierosławskiego, słupki po jednej stronie ul. Śmiałej by wyeliminować parkowanie samochodów po obu stronach ulicy, likwidacja barier architektonicznych w Parku Żeromskiego, remont chodnika w Al. Wojska Polskiego czy projekt Stowarzyszenia Żoliborzan dopuszczenie ruchu pod prąd dla rowerów na ulicach : Jaśkiewicza, Toeplitza, Mierosławskiego i Czarneckiego. Zgłoszono projekty  ekologiczne : poidełka, kosze na śmiecie większe, w wielu miejscach i niedostępne dla ptaków czy kosze przyuliczne ale zmuszające do segregacji śmieci.

Pomysłów jest wiele a budżet na nie mały. Odbyła się również dyskusja nad „wykorzystaniem” centralnego punktu Żoliborza czyli Placu Wilsona przy projektach związanych z tym miejscem np.:  Neon W na Placu Wilsona/ W jak Witamy, Wilson, Wisła, Warszawa/, Plac Wilsona dla ludzi! Szersze chodniki, wygodne przystanki, więcej drzew czy Plac Wilsona otwarty!

Pomysłów dla tego obszaru Żoliborza jest wiele a fundusz niewystarczający. Dlatego bardzo ważne jest by jak największa grupa mieszkańców, a nie tylko aktywistów uczestniczyła w takich spotkaniach. To nie tylko czas  na poznanie projektów i autorów ale możliwość sugerowania zmian, uatrakcyjnienia projektu czy wybranie najciekawszego  i zaangażowanie się w późniejszą jego promocję.

Zapraszamy mieszkańców na kolejne spotkania w Urzędzie Dzielnicy:

11 marzec  sobota godzina 11,   projekty z obszaru : Marymont, Potok, Żoliborz Dziennikarski

13 marzec poniedziałek godzina 17.30, projekty z obszaru : Sady Żoliborskie- Zatrasie cz.1

15 marzec środa godzina 17.30, projekty z obszaru : Sady Żoliborskie – Zatrasie cz.2, Żoliborz Południowy, Powązki