-5°C zamglenie

„Żoliborz dla Niepodległej” za nami

W piątek wieczorem w żoliborskim „Arabie” na Kępie Potockiej odbyło się spotkanie dawnych działaczy opozycji solidarnościowej. To już drugie spotkanie organizowane w celu uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

Organizatorami spotkania była Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, Stowarzyszenie Wolnego Słowa oraz portal Internetowy Żoliborz. Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnego obejrzenia czołówki dziennika telewizyjnego, następnie głos zabrali byli opozycjoniści . Po zakończeniu oficjalnej części programu spotkania rozpoczęła się zabawa, której towarzyszyła muzyka z lat 80, pyszny grill i zimne piwo. Była to świetna okazja dla wszystkich, aby posłuchać  historii „Solidarności” i ludzi jej tworzących.  

4 czerwca jest jedną z ważniejszych dat najnowszej polskiej historii, symbolizującą kres komunistycznych rządów w Polsce. Wielu ludzi jednak podważa znaczenie tego święta argumentując  to faktem, że nie były to wolne wybory, a większość miejsc w polskim parlamencie w dalszym ciągu była zajmowana przez działaczy PZPR. Jak podkreślają jednak organizatorzy spotkania, czerwiec ’89 trzeba postrzegać nie w kategoriach definitywnego końca totalitaryzmu w naszym kraju, lecz plebiscytu przeciwko władzy, dzięki któremu możliwe były kolejne zmiany na drodze do powstania wolnej i w pełni demokratycznej Polski.