18°C rozproszone chmury

Wysyp grzybów 2017: trochę faktów i trochę mitów

handel i usługi , Wysyp grzybów trochę faktów trochę mitów - zdjęcie, fotografia

Niewątpliwie ten rok, a w zasadzie ta jesień, przejdą do historii ze względu na niesamowity wysyp grzybów w całej Polsce. Nie pamiętamy już, kiedy lasy obfitowały w nie tak bardzo, jak w ostatnich tygodniach. Niewątpliwie wpływ ma na to uwielbiana przez grzyby pogoda: ciepło i deszcze.

Mimo że na grzyby wybrali się w tym roku nawet ci, którzy nigdy na nie chodzą, każdy wraca z lasu z pełnym koszem. Ludzie chodzą sobie po piętach w całej Polsce w świątek, piątek i niedzielę, a grzyby wciąż rosną. Jest urodzaj na wszystko, na prawdziwki, podgrzybki, kozaki, a nawet rydze.

Dlaczego tak chętnie zbieramy grzyby? Przede wszystkim dla samej przyjemności zbierania. Spacer po lesie i radość ze znalezienia kolejnego okazu wpływają wręcz terapeutycznie na nasze skołatane nerwy, a dodajmy do tego cudowny wpływ świeżego powietrza na nasze zdrowie, w tym drogi oddechowe i mamy komplet powodów uzależnienia od zbierania grzybów.

Ale nie możemy przecież zapominać o walorach smakowych grzybów. W polskich domach goszczą one od wieków, i jako niezwykle aromatyczny dodatek do mięs czy kapusty, czy jako niezależne danie w postaci sosu lub zupy. Niejedna gospodyni nie wyobraża sobie większości potraw bez dodatku kawałeczka suszonego prawdziwka. Nie zapominajmy też o grzybowych tradycjach wigilijnych potraw.

Zbieramy więc i jemy grzyby mimo iż krąży powszechna opinia, że są one pozbawione wartości odżywczych, a wręcz uchodzą za niezdrowe. Tymczasem w sieci możemy znaleźć coraz więcej informacji zaprzeczających tym doniesieniom, w wręcz wskazującym ich lecznicze właściwości.

Cóż zatem twierdzą internetowe publikacje, których prawdziwości nie podejmujemy się zweryfikować. Otóż według nich grzyby po pierwsze posiadają zdolność produkcji witaminy D. Poza tym, co na pewno wielu zaskoczy, są źródłem witaminy B12. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej, uważając, że nasi bohaterowie cudownie wpływają na odporność człowieka, mają mieć wręcz takie działanie jak szczepionka przeciwko grypie.

Na koniec zostawiliśmy największą ciekawostkę. Otóż wielu uważa grzyby za świetne zarówno w profilaktyce antynowotworowej, jak i w leczeniu tej okropnej choroby. Źródłem tej opinii jest przede wszystkim medycyna Wschodu, zarówno chińska, jak i japońska, która od wieków stosuje grzyby w leczeniu raka. I to z powodzeniem.

Reasumując, czy prozdrowotne działanie grzybów to fakt, czy mit, nie ma żadnych powodów, by nasze wycieczki na grzyby ograniczyć. Wybierając się do lasu, pamiętajmy jednak o sprawności i kondycji naszego samochodu (i nie zapominajcie, że już niedługo trzeba będzie założyć opony zimowe, zadbajcie też o porządny olej silnikowy). Powodzenia!

 

Wysyp grzybów 2017: trochę faktów i trochę mitów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się