21°C bezchmurnie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 11 stycznia

Już w tę niedzielę 23 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak zawsze w teren wyruszy niezliczona ilość wolontariuszy z puszkami i z serduszkami do rozdawania.

W tym roku fundusze zebrane podczas tej akcji przeznaczone zostaną na podwyższenie standardów na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych a także na poprawę opieki seniorów.

 

Władze Warszawy, jak co roku, popierają działalność Jurka Owsiaka i angażują się w pomoc dla WOŚP. Rada Miasta uchwaliła w tym roku, że w dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wolontariusze WOŚP maja prawo do darmowej komunikacji miejskiej.

Przypominamy, że Jurek Owsiak został przecież obdarowany przez władze naszego miasta w 2014 roku tytułem Honorowego Obywatela Warszawy.

Warszawskie placówki medyczne otrzymały wiele sprzętu medycznego niezbędnego w diagnostyce i ratowaniu ludzkiego życia.

 

WOŚP  zasługi ma duże i niekwestionowane.

 

Tymczasem w tym roku media obiegają wiadomości o niejasnych źródłach finansowania spółek Jurka Owsiaka i jego żony, o tym, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zasila nie tylko placówki medyczne ale również prywatny biznes pp. Owsiaków. Jurek Owsiak nie ujawnił przed sądem ksiąg rachunkowych, które mogłyby udowodnić, że stawiane mu zarzuty są nieprawdziwe i uwłaczają organizatorowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz szkodzą tak użytecznej inicjatywie charytatywnej.

W związku z powyższym tegoroczny Finał WOŚP odbywa się jednak inaczej, niż w latach ubiegłych.

Niedomówienia, niewyjaśnione kwestie, nieujawnione księgi rachunkowe kładą się cieniem na idei WOŚP i jej organizatorze.

Tym bardziej, że Jurek Owsiak swoim zachowaniem nie pomaga wyrzucając z konferencji prasowej dziennikarzy zadających niewygodne pytania i nazywając ich manipulatorami szerzącymi nienawiść  oraz głosicielami nieprawdy.

 

Niestety oczyszczenie idei WOŚP i odzyskanie zaufania społecznego należy do Jurka Owsiaka, który, póki co,  zamiast przedstawić dowody, chowa się za wielkością swojego dzieła i zastawia się ludźmi, którzy go popierają, mówiąc – nie obrażajcie tych, którzy z nami grają.

 

Jest jeszcze jeden, bardzo smutny aspekt tej sprawy.

 

Wolontariuszami WOŚP są dzieciaki, młodzież szkolna, dla której Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest elementem edukacji mającym na celu rozbudzanie zachowań prospołecznych, empatii i służenia dobrej sprawie.

 

Gdyby jednak okazało się, że sprawa nie jest tak całkiem dobra, czysta i bezinteresowna a wysiłek dzieci wykorzystywany byłby do celów innych, niż zamierzone, to WOŚP okazałby się wielkim zgorszeniem maluczkich – czymś, co powinno być dotkliwie karane.

WOŚP i jej lider muszą zostać oczyszczeni z zarzutów, bo tylko wówczas jest etycznie możliwe  angażowanie młodzieży szkolnej do tej akcji.

 

Niestety, jak widać, warszawska edukacyjna etyka pozostawia jednak sporo do życzenia.

 

Informacje nt. tegorocznego finału WOŚP znajdują się na stronie www.wosp.org.pl/final

 

Fot. Sergiusz Kornatowski

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 11 stycznia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się