13°C lekka mżawka

Truskawki poziomkowe

handel i usługi , Truskawki poziomkowe - zdjęcie, fotografia

Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Choć obecnie można kupić je przez cały rok (np. hiszpańskie, greckie czy węgierskie), to jednak czekamy z niecierpliwością na te polskie.

Istnieje wiele odmian truskawek. Niełatwym zadaniem byłoby podanie wszystkich nazw. Niewątpliwie dla wielu zaskoczeniem może być truskawka poziomkowa. Ten rodzaj truskawki został uzyskany przez skrzyżowanie poziomki wirginijskiej z chilijską w 1712 roku. Zatem nie jest to nowy gatunek, lecz w Polsce nadal mało znany. Nieznajomość wynika przede wszystkim z faktu, iż nie jest ona często spotykana na polskim rynku. Niewielu producentów decyduje się na jej uprawę, gdyż wymaga ona więcej wysiłku oraz wkładu finansowego niż uprawa tradycyjnych odmian. Już same sadzonki są kilka razy droższe niż sadzonki zwykłych odmian. Poza tym nie owocuje ona obficie. 

Truskawka poziomkowa należy do niezwykle delikatnych owoców, dlatego wymaga szczególnego podejścia, a w szczególności dużej wiedzy producenta oraz pracowników. Istnieje nawet konieczność wyszkolenia osób zbierających, w jaki sposób należy ją obrywać i układać. Największym problemem, z jakim borykają się producenci oraz sprzedawcy jest odgniatanie się. Ta truskawka jest na tyle delikatna, że pojawiają się na niej wgniecenia, które występują w wyniku kontaktu z innymi truskawkami lub opakowaniem, w którym się znajduje. Oczywiste jest, że nie ma możliwości układania pojedynczo truskawek w koszykach, więc zarówno sprzedający jak i kupujący zdają sobie z tego sprawę, że kupuje się ją głównie ze względu na smak, a nie wygląd. 

W Polsce występują trzy okresy zbiorów truskawek poziomkowych. Najwcześniejszą odmianą jest „Cler”, która pojawia się w maju, następnie „Joli” występująca w czerwcu i w lipcu. Ostatnia odmiana zaczyna się w sierpniu, a kończy wraz z pierwszymi przymrozkami. Jej nazwa jest tajemnicą, której producent nie chce zdradzić. Jest ona najsłodszą odmianą truskawek, która występuje obecnie na polskim rynku. 

Po truskawki zapraszamy na stoisko numer 134 w hali Zieleniaka. 

Artykuł sponsorowany

Truskawki poziomkowe komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

handel i usługi , - więcej informacji