3°C mgła

Stowarzyszenie ZATRASIE

Stowarzyszenie ZATRASIE

Prezes Stowarzyszenia: Wiktor Zając

Zapraszamy na fanpage: https://www.facebook.com/osiedlezatrasie/

Stowarzyszenie ZATRASIE działa od października 2016 r. Ideą powstania organizacji był trwający od lat problem drogi dojazdowej do osiedla od strony ul. Broniewskiego. Dojazd do osiedla to prowizoryczna droga z trylinki wybudowana samowolnie pół wieku temu przez spółdzielnię na terenie należącym do Skarbu Państwa. W miescu tej drogi dotychczas była rezerwa pod drugą jezdnię ul. Broniewskiego. Plan rozbudowy był przekładany non-stop od lat 60-tych. Obecnie mimo starego planu miejscowego nikt nie zamierza budować drugiej jezdni drogi powiatowej. W tej chwili działamy, aby teren ten był uległ tzw. powiatyzacji. Chodzi o przekształcenie własności terenu Skarbu Państwa na rzecz m. st. Warszawy. Po tym na terenie tym będzie można wybudować drogę lokalną na mocy specustawy drogowej. 

Inną ważną dla Stowarzyszenia kwestią jest ochrona osiedla jako dobra kultury współczesnej. Osiedle wybudowane w dobie powojennego modernizmu udało nam się doprowadzić do jego ochrony. Od kwietnia 2018 r. układ urbanistyczny Osiedla WSM Zatrasie został ujęty w gminnej ewidencji zabytków m. st. Warszawy. 

Stowarzyszenie podjęło jeszcze wiele innych inicjatyw. Wystąpiliśmy z wnioskiem o ochronę ponad 100-letniego ksztanowca. Mamy głęboką nadzieję, że wkrótce będzie on pomnikiem przyrody. Ponadto członkowie Stowarzyszenia składali liczne projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. Obecnie trwają starania mające na celu utworzenie Miejsa Aktywności Lokalnej w lokalu użytkowym na parterze budynku przy ul. Krasińskiego 38C. 

 

 

Stowarzyszenie ZATRASIE komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się