3°C mgła

Pomnik dla Baczyńskiego

pomniki i ekspozycje, Pomnik Baczyńskiego - zdjęcie, fotografia

W piątek 26 stycznia w siedzibie "Towarzystwa Przyjaciół Warszawy" Oddział Żoliborz-Bielany spotkali się po raz kolejny inicjatorzy budowy pomnika poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie. Dyskusja na spotkaniu dotyczyła głównie omówienia różnych propozycji na lokalizację pomnika w Warszawie. Dotychczas w stolicy powstały tablice oraz głazy upamiętniające poetę, jednak do dziś nie powstał żaden okazały monument upamiętniający tego wybitnego Polaka, który oddał  życie dla Warszawy i niepodległej Polski. Powołany został Komitet Honorowy budowy pomnika poety, w skład którego weszli m.in. ks. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pisarka i publicystka Barbara Wachowicz, przewodnicząca Komisji Kultury Rady m.st. Warszawa  pani profesor literaturoznawstwa Alina Kowalczykowa, reżyser Waldemar Czechowski i jeszcze wielu innych. Inicjatorzy przedsięwzięcia wierzą, że przed setną rocznicą urodzin poety, które wypadają w styczniu 2021 roku, uda im się przekonać władze Warszawy do budowy monumentu, dzięki czemu przed wymienioną wyżej rocznicą będzie można uroczyście uczcić pamięć o Baczyńskim przed pomnikiem.

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas urodził się  22 stycznia 1921 roku w Warszawie, zginął 4 sierpnia 1944 w czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej. Był również poetą czasu wojny, podharcmistrzem Szarych Szeregów, przedstawicielem pokolenia "Kolumbów". W czasie wojny związany z pismem "Płomienie” i miesięcznikiem "Droga". Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów na warszawskiej ASP po której marzył by zostać grafikiem lub ilustratorem. Po utworzeniu w 1940 roku getta w Warszawie, pozostał z matką, która była katoliczką z zasymilowanej rodziny żydowskiej po aryjskiej stronie, ryzykując tym samym, że w razie odkrycia przez Niemców, swojego żydowskiego pochodzenia zostanie rozstrzelany na miejscu. 3 czerwca 1942 r. wziął ślub z Barbarą Drapczyńską w Kościele św. Trójcy na Solcu. W latach 1942 – 1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W 1943 roku porzucił studia dla działalności konspiracyjnej. Uważany powszechnie za najwybitniejszego poetę czasów okupacji. W czasie wojny ogłosił 4 tomiki poezji: Zamknięty echem (lato 1940), Dwie Miłości (jesień 1940), Wiersze wybrane (maj1942), Arkusz poetycki Nr 1(1944) i składkę Śpiew z pożogi (1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 roku około godziny 16, śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego. Pierwotnie został pochowany na tyłach pałacu. Po wojnie ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach (kwatera A22-5-25). Miesiąc później w powstaniu zginęła również jego żona.

 

Bartosz Kałuża - Żoliborski Obserwator

Pomnik dla Baczyńskiego komentarze opinie

  • gość 2018-02-05 14:35:04

    Czuję się zawiedziony na zdjęciu nie widzę Nowoczesnej Jolanty z Procho :) Pani Jolanto... Przetrwać tak głęboki konflikt o przywództwo, jaki trwa nadal między Ryszardem Petru i Katarzyną Lubnauer, może tylko partia o silnej tożsamości, dobrze zakorzeniona w terenie.A waszemu środowisko jest miałkie, bezideowe, powtarzacie w kółko lewicowo-liberalne brednie, które nikt o zdrowych zmysłach nie kupuje, ponieważ większość Polaków jest wierna wartościom tradycyjnym, konserwatywnym. Pozostaje - w dobrze wybranym momencie - wtopienie się w PO i uratowanie reszty kapitału politycznego :)

  • gość 2018-02-13 23:06:23

    Brawo dla Pana powyżej. Doskonały komentarz.

  • Zoliborzanka - niezalogowany 2018-02-16 15:44:44

    Jedna córa Pani J "Nowoczesnej" to Prochownia druga to Miejsce Aktywności Lokalnej - to jest jednak " partia o silnej tożsamości, dobrze zakorzeniona w terenie." ;)

Dodajesz jako: Zaloguj się