27°C bezchmurnie

Paczkowy Żoliborz

żoliborskie klimaty, Paczkowy Żoliborz - zdjęcie, fotografia

Tegoroczna edycja projektu społecznego Szlachetna Paczka weszła w decydująca fazę. Od 18 listopada darczyńcy mogą wybierać rodzinę, której chcą pomóc. Nad tym, żeby pomoc trafiła do tych, którzy potrzebują jej najbardziej, od paru miesięcy pracuje ogromna rzesza wolontariuszy, w tym również na Żoliborzu.

W tym roku w rejonie Żoliborza udział w projekcie bierze 27 wolontariuszy, którzy do tej pory odwiedzili 70 rodzin i zakwalifikowali do pomocy 20 z nich, choć te dwie ostatnie liczby mogą jeszcze wzrosnąć.

 - Akcja Szlachetna Paczka to tzw. mądra pomoc – mówi Joanna Cetlin, lider wolontariuszy na Żoliborzu – Wolontariusze odwiedzają zgłoszone wcześniej rodziny i poprzez pogłębiony wywiad, a także własne obserwacje, starają się dowiedzieć jaka, i czy w ogóle, pomoc  jest potrzebna. Otrzymane wsparcie ma być impulsem do zmian, nie chcemy żeby wśród potrzebujących powstawała postawa roszczeniowa. Chcemy żeby oni sami uwierzyli w to, że mogą poradzić sobie w życiu.

Gdy rodzina zostanie zakwalifikowana do akcji, do gry wkraczają darczyńcy. Przy współpracy z wolontariuszami, będą starali się zaspokoić jej najważniejsze potrzeby, a co najważniejsze wyjść z trudnej sytuacji. Mimo tak dużej skali działania Szlachetnej Paczki, wciąż konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Darczyńcami są nie tylko indywidualne osoby, ale często również skrzyknięci znajomi, klasy szkolne, firmy, co umożliwia jeszcze większą pomoc.

Ogólnopolski finał akcji odbędzie się w weekend 9-10 grudnia, wtedy też paczki przygotowane przez darczyńców trafią do potrzebujących.

Szlachetna Paczka to jeden z największych projektów społecznych w Polsce. To już jego XVII edycja. Co roku wspierają go znane osobistości, w poprzednich latach byli to m.in. papież Franciszek, Robert Lewandowski, skoczkowie narciarscy, znani aktorzy czy muzycy.

Każdy kto chciałby zostać darczyńcą, może wybierać rodzinę poprzez stronę www.szlachetnapaczka.pl.

Akcję Szlachetna Paczka organizuje krakowskie Stowarzyszenie Wiosna, działające od 2001 roku.

Paczkowy Żoliborz komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się