25°C bezchmurnie

Luksus Wolności

samorząd, Luksus Wolności - zdjęcie, fotografia

Jako wiceprzewodnicząca Komisji Kultury ( oraz Tomasz Michałowski) wyraziłam odrębne od pozostałych osób stanowisko na temat zmiany nazwy Stanislawa Tołwińskiego. Poparłam zmianę. I choć wowczas uzasadniłam swoją decyzję, chcę jeszcze podzielić się z Państwem ważną dla mnie refleksją. Po pierwsze, nie kwestionuję żadnyg zasług Stanisława Tołwińskiego dotyczących żoliborskiej spółdzielczości, ale już po drugie, nie potrafię zlekceważyć prezydentury warszawskiej w latach 1945 - 50. To czas terroru, indoktrynacji, mordowania polskich patriotów, przekształcania wszystkich struktur społecznych i instytucji, zmiany dawnych obyczajów oraz ludzkich umysłów. To budowa nowego państwa i społeczeństwa w opozycji do wszystkiego co było dawniej, to tworzenie nowej Polski z zerwaną ciągłością, jakby jej historia rozpoczęla się po II wojnie światowej. Choć mogę zrozumieć dramatyzm tamtych czasów, choć mogę mieć nawet współczucie dla ludzi uwikłanych, to nie są oni moimi bohaterami. Uważam, że na posiedzeniu ostatniej sesji podjęliśmy słuszną decyzję, większością głosów optując za zmianą nazwy ul. Stanisława Tołwińskiego.

Luksus Wolności komentarze opinie

  • Skolimowski - niezalogowany 2017-12-05 21:18:57

    i tak kariera samorządowców PiS i całego michałowskiego, który i tak jest pisowcem, bo siedzi na pensyjce pod spódniczką pani poseł z PiS właśnie się kończy!

  • gość 2017-12-06 16:22:18

    Niestety ale Żoliborzanom POstępowym i .Nowoczesnym oraz reszcie palikociarni trzeba przypominać historię i to na każdym kroku. Polska Partia Robotnicza do której należał Pan Tołwiński to była sowiecka agentura (zdrajcy) i Pan Tołwiński był funkcjonariuszem stalinowskim aparacie represji. Po wkroczeniu na ziemie polskie jednym z pierwszych celów sowietów stali się żołnierze podziemia niepodległościowego, traktowani jako największa przeszkoda w zniewoleniu naszego kraju. To właśnie członkowie Gwardii Ludowej oraz wywiad Polskiej Partii Robotniczej przygotowywał listy osób do aresztowania. Od wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie działał trybunał wojenny sowieckiego kontrwywiadu wojskowego - Smiersz. Jego funkcjonariusze od razu nawiązywali kontakty z komórkami organizacyjnymi komunistów w Polsce i zbierali od nich informacje o polskich oddziałach walczących z Niemcami. Zaraz potem przeprowadzano aresztowania, głównie żołnierzy podziemia niepodległościowego a dalej chyba wiecie co się działo bo doły śmierci- kwatera 'Ł" znajduję się na naszej Dzielnicy. Naprawdę myślenie nie boli i warto czasami odstawić GW :)

Dodajesz jako: Zaloguj się