19°C bezchmurnie

Dumnie i nieswojo

Katyń i Smoleńsk zlewa się nam w jedną całość. Jest pewnym ciągiem wydarzeń nawiązującym do tego samego kodu łączącego wspólnotę naszego narodu. "Nieludzka ziemia" na przestrzeni ostatnich stuleci pochłonęła setki tysięcy patriotów. Jedni jechali do niej ruską kibitką nigdy nie wracając. Inni wyłapani podczas kampanii wrześniowej, więzieni w łagrach skończyli albo z kulą w głowie w Lasku Katyńskim albo cudem w armii Andersa. Wreszcie ci spod Smoleńska, o których nic tak naprawdę nie wiemy.

Dość symboliczny charakter miały tegoroczne obchody w Katyniu, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego, że przewodniczącą delegacji rządowej była Anna Maria Anders, córka Władysława Andersa, który, jak sama powiedziała, długo szukał w Rosji tych, których już dawno wrzucono do dołów katyńskich.

Drugim symbolem dla mnie osobiście stały się obchody katastrofy smoleńskiej przy płocie lotniska w Siewiernyj w Smoleńsku. Mimo stojącego opodal krzyża i miejsca, w którym widniała kiedyś tablica pamięci ufundowana przez rodziny smoleńskie organizatorzy wybrali zupełnie inne miejsce. Stanęliśmy pod brzozą niedbale udekorowaną zdjęciem pary prezydenckiej. Mimo dużych emocji związanych z tym dniem poczułem się jakoś nieswojo i pomyślałem, że ta ziemia zostanie na zawsze przeklęta.

Dumnie i nieswojo komentarze opinie

  • gość 2016-04-11 18:57:22

    Decyzje o wyborze miejsca w Smoleńsku podjęli Andrzej Kunert i Teresa Baranowska, którzy reprezentując Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa organizowali wyjazd. Uważni obserwatorzy uroczystości, zauważyli, że obecni w Smoleńsku kapłani na czele z Biskupem udali się na modlitwę pod krzyż. Mało, że nie podano im mikrofonów, zmuszając do zmiany miejsca modlitwy, to jeszcze na dodatek nie pozwolono odprawić nieszporów, które planowali. Skandal !!!

  • Wiesława - niezalogowany 2016-04-11 19:03:01

    Rzeczywiście szokujące, zwłaszcza, że składanie kwiatów pod brzozą i to zupełnie przypadkową, bo to nie jest nawet ta słynna brzoza "pancerna" jest w ogóle dziwne, szczególnie w roku jubileuszu 1050 lecia chrześcijaństwa. Już od ponad tysiąca lat przestaliśmy czcić drzewa, a tu pomimo obecności krzyża, taka szopka. Nieprawdopodobne, o co tu chodzi ? Kto wymyśla takie hucpy ?

  • gość 2016-04-12 09:52:54

    To gdzieś na Żoliborzu, bo nie kojarzę?

Dodajesz jako: Zaloguj się