Czy na Zatrasiu powstanie Miejsce Aktywności Lokalnej ?

plany, Zatrasiu powstanie Miejsce Aktywności Lokalnej - zdjęcie, fotografia
Informator Żoliborza 10/12/2018 09:28

Od dłuższego czasu mieszkańcy Osiedla Zatrasie z niecierpliwością wyczekują powstania Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL). W pierwotnym założeniu MAL miał rozpocząć swoją działalność już w październiku 2018 roku. Niestety do dnia dzisiejszego nie widać nawet przygotowań do otwarcia miejsca, które służyłoby mieszkańcom. Co się dzieje ? Dlaczego trwa to tak długo ?

MAL jest miejscem, które ma wspierać lokalną społeczność poprzez aktywizowanie jej w różny sposób. Najpełniej ideę MAL realizują tzw. domy społeczne gdzie mieszkańcy mają możliwość spotykania się i realizowania swoich pasji oraz spędzania wolnego czasu. Miasto stołeczne Warszawa rozpoczęło tworzenie MAL-i na terenie naszego miasta już w 2014 roku.

MAL-e są w całości finansowane z budżetu miasta stołecznego Warszawy. Na Osiedlu Zatrasie wszystkie lokale użytkowe należą do Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i administruje nimi administracja Osiedla Zatrasie. Dzięki staraniom lokalnej społeczności oraz burmistrza Krzysztofa Bugli, a także poprzedniego dyrektora Osiedla Zatrasie udało się przekonać Radę Osiedla Zatrasie do pomysłu powstania MAL na Zatrasiu, która w lipcu br przekazała lokal przy ul. Krasińskiego 38 c z przeznaczeniem na MAL. Decyzja ta została entuzjastycznie przyjęta przez lokalną społeczność – na osiedlu brakuje lokalu pełniącego funkcję społeczno-kulturalną. Jest to sytuacja dość kuriozalna - osiedle, które stanowi modelowy przykład architektury osiedla społecznego nie posiada ani jednego lokalu pełniącego funkcje społeczne. Na szczęście równie entuzjastycznie do pomysłu utworzenia MAL w lokalu przy ul. Krasińskiego 38 c podszedł Urząd Dzielnicy Żoliborz oraz Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy. Rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Urzędem Dzielnicy Żoliborz a administracją Osiedla Zatrasie dotyczące warunków wynajmu lokalu przy ul. Krasińskiego 38c. Niestety rozmowy te do dziś nie zostały doprowadzone do końca. Trudno ocenić która strona opóźniała podpisanie umowy, ponieważ administracja Osiedla Zatrasie odmawiała społecznikom-członkom Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej udzielania jakichkolwiek informacji na temat trwających rozmów. W związku z przedłużającym się impasem w rozmowach mieszkańcy poprosili o pomoc nowo powołaną Prezes WSM, która dołożyła wszelkich starań aby MAL na Zatrasiu powstał. Niestety na dwa dni przed planowanym terminem podpisania umowy Rada Osiedla Zatrasie zadecydowała, że wycofuje przeznaczenie lokalu przy ul. Krasińskiego 38c na MAL proponując w zamian lokal przy ul. Broniewskiego 7 (obecnie mieści się w nim apteka), który będzie dostępny od lutego 2019 r… Lokal przy ul. Broniewskiego 7 nie uzyskał jednak akceptacji Urzędu Dzielnicy Żoliborz.

Rada Osiedla Zatrasie dostrzega potrzebę utworzenia miejsca pełniącego funkcję społeczną na Osiedlu Zatrasie. Został na ten cel przeznaczony lokal przy ul. Broniewskiego 7. Czy jest to lokal odpowiedni na tego rodzaju działalność ? Zdania są podzielone, niestety Administracja oraz Rada Osiedla Zatrasie nie zapytała mieszkańców o zdanie i podjęła decyzje, która jest niezgodna z założeniami urbanistycznymi Osiedla Zatrasie oraz nieakceptowanym przez Urząd Dzielnicy Żoliborz. Zgodnie z ostatnimi informacjami uzyskanymi od Rady Osiedla Zatrasie, dołoży ona wszelkich starań aby w lokalu przy ul. Broniewskiego 7 powstał lokal pełniący funkcje społeczne. Czy będzie to MAL finansowany przez Urząd Dzielnicy Żoliborz czy też lokal sfinansowany ze środków Osiedla Zatrasie czas pokaże?

Marta Poniatowska

 

Czy na Zatrasiu powstanie Miejsce Aktywności Lokalnej ? komentarze opinie

  • gość 2018-12-10 12:42:20

    Czas z pewnością pokaże, czy MAL w ogóle powstanie. Wygląda to jak gra na zwłokę i wymęczenie społeczników. Powodzenia w dalszych wysiłkach, a tymczasem zerknijcie w protokół z posiedzenia Rady Osiedla, żeby zobaczyć, jaką większością głosów przyjęto tę decyzję i jakimi argumentami się posłużono.

  • gość 2018-12-10 18:13:05

    Gdzie można zobaczyć protokół?

  • gość 2018-12-10 18:14:04

    Ile osób było przeciwnych MAL na Krasińskiego, a ile było za?

  • gość 2018-12-10 18:50:41

    Protokoły z obrad Rady Osiedla są dostępne w Radzie Osiedla - czyli w jego sekretariacie. Na protokoły czeka się do następnego zebrania, na którym protokół z poprzedniego zebrania jest zatwierdzany. WSM do bólu utrudnia spółdzielcom zapoznanie z protokołami, więc trzeba przyjść osobiście w godzinach pracy sekretariatu i poprosić o wgląd - oczywiście trzeba sporządzić pisemko, podać nr członkowski WSM i wymienić wszystkie dokumenty, które chcemy zobaczyć. Polecam przy okazji zapoznanie się z protokołami z Komisji GZM i Komisji Rewizyjnej.

  • gość 2018-12-10 19:15:13

    Apteka w dotychczasowym miejscu powinna zostac.

  • gość 2018-12-11 08:07:50

    Lokal przy Krasinskiego 38c jest budynkiem mieszkalnym, a przy Broniewskiego 7 jest pawilonem usługowym. Jako większość mieszkańców, którzy chcemy utworzenia takiego miejsca jesteśmy przeciwni aby był on w budynku mieszkalnym, bo istnieje duże zagrożenie, ze będzie zakłócał ciszę, ponadto jest to budynek wysoki, wiec duża liczba mieszkańców, a jak wiadomo wiele odmiennych zdań, jednemu będzie przeszkadzała, innemu będzie się podobało, i konflikty gwarantowane. Lokal przy Broniewskiego 7 jest idealny na takie miejsce, widoczny z ulicy, z pasem zieleni, bez przeszkód architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, bez bezpośredniego sąsiedztwa mieszkańców budynku, którym mogłoby coś przeszkadzać, bo jest to ciąg lokali, pawilon handlowy. Urząd powinien rozważyć taka propozycje, bo ta lokalizacja spełnia oczekiwania większości mieszkańców naszego osiedla.

  • gość 2018-12-11 10:47:00

    Dlaczego powyższe argumenty padają dopiero teraz? Dlaczego ani Dzielnica, ani WSM, ani Miasto jest nasze, których działacze - jak się wydaje, prą do utworzenia MAL-u, nie przeprowadzili konsultacji czy jakiejkolwiek dyskusji. Dlaczego powyższy wpis jest pierwszym głosem, który coś wyjaśnia, dlaczego WSM do tej pory nie przedstawiła publicznie swojego stanowiska? Może to było tak, że Dzielnica wraz ze społecznikami ponad głowami mieszkańców coś tam sobie uzgodniły, a teraz się obudzili z ręką w nocniku, bo okazuje się, że zapomnieli o takim drobiazgu jak mieszkańcy? Niech WSM i Rada Osiedla Zatrasie wreszcie przemówią!

  • gość 2018-12-12 10:15:50

    Gość piszący przed tym postem cyt. "jak się wydaje" to wieloletni członek RO i RN - A. Kalinowski - działacz z Bożej łaski, nic dla tego osiedla nigdy nie zrobił, jak się wydaje wiele prawdopodobne!

  • gość 2018-12-12 10:17:51

    To nie lokal jest budynkiem, tylko lokal jest w budynku! Co za idiota to pisał! Z taką logiką trzeba zlikwidować w całej Polsce lokale usługowe we wszelkich blokach i kamienicach. Jak ci przeszkadza to się na wieś wyprowadź, tam skąd pochodzisz...!!!

  • gość 2018-12-12 18:31:21

    Mieszkam w tym budynku i chciałabym, żeby takie miejsce powstało! Nie wiem skąd te jątrzenia! Nikt mnie nie pytał co się komu podoba! Fajnie że jakaś Rada próbuje za mnie myśleć, bo ja nie potrafię! Miłego dnia!

  • gość 2018-12-13 00:27:57

    Oczywiście w zdaniu:
    Lokal przy Krasinskiego 38c jest budynkiem mieszkalnym, a przy Broniewskiego 7 jest pawilonem usługowym
    powinno być:
    Lokal przy Krasinskiego 38c jest w budynku mieszkalnym, a przy Broniewskiego 7 jest pawilonem usługowym
    Ale oczywiście co za agresję taka pomyłka wywołała:
    Co za idiota to pisał! Z taką logiką trzeba zlikwidować w całej Polsce lokale usługowe we wszelkich blokach i kamienicach. Jak ci przeszkadza to się na wieś wyprowadź, tam skąd pochodzisz...!!!
    Dla informacji osoby, w której złość i agresja aż kipi: na wieś mogę się wyprowadzić jeśli takie będzie moje życzenie. Ale pomimo, iż urodziłam się w Warszawie, nie uważam, iż ludzie ze wsi są gorszego sortu, czego wyraz daje autor przytaczanej odpowiedzi.
    Więcej spokoju, serdeczności wobec innych, a nie obrzucania błotem bez zastanawiania się. Życzę więcej radości i szczęścia w życiu, a wobec siebie i wobec innych więcej serdeczności, a mniej zgorzkniałej złości.