13°C bezchmurnie

„ ŻOLIBORSKA EKO-TORBA ”

Kiedy: 2014-04-10 , godzina: 12:00 | Gdzie: I Liceum Ogólnokształcące im. B. Limanowskiego przy ul. Felińskiego 15

 • Fotka nr 0 z 56
 • Fotka nr 1 z 56
 • Kiliński 45-lecie
  Kiliński 45-lecie
 • Kiliński 45-lecie
  Kiliński 45-lecie
 • Fotka nr 4 z 56
  +51

Szkolne Centrum Kultury „Żoliborskiej Jedynki” I Liceum Ogólnokształcące im. B. Limanowskiego przy ul. Felińskiego 15 zaprasza do wzięcia udziału w VI Żoliborskim Konkursie Ekologicznym.


Czy wiesz, że:

 

- Plastikowe torebki na zakupy rozkładają się przez 100- 500 lat!

- Plastikowe torebki pływające w morzach są zjadane przez żółwie, ptaki,  ryby i ssaki, powodując ich śmierć.

- Plastikowe torby zaburzają funkcjonowanie ekosystemów wodnych, utrudniają wymianę gazów, zasłaniają światło, są     siedliskiem rozwoju i szybkiego transportu toksycznych bakterii i glonów.

- Drobne zwierzęta, np. bezkręgowce zaplątują się w plastikowe torby i giną.

- W Unii Europejskiej zużywa się rocznie 99 miliardów toreb rocznie, co oznacza, że każdy obywatel Unii przez rok               zużywa średnio 198 toreb.

- Spalanie plastikowych toreb powoduje powstawanie dioksyn - rakotwórczych substancji szkodliwych dla człowieka i      zwierząt ( dlatego nie można spalać plastiku w gospodarstwie domowym lub w ognisku). Tylko nowoczesne spalarnie  działające w temperaturach powyżej 1000 stopni Celsjusza nie emitują dioksyn.

- Plastikowe torby ( nawet te oznaczone jako biodegradowalne), rozkładając się uwalniają do gleby substancje szkodliwe dla żywych organizmów, które kumulują się w łańcuchu pokarmowym i mogą szkodzić również  człowiekowi.

- Z powodu szkodliwego wpływu plastikowych toreb na środowisko i zdrowie człowieka  Unia Europejska nałożyła na    kraje członkowskie obowiązek ograniczenia używania plastikowych toreb na zakupy.

Plakat na nasz konkurs ma przedstawiać projekt ekologicznej torby na zakupy, z materiałów naturalnych, takich jak len, czy bawełna. Grafika na torbie ma zawierać przesłanie związane z ochroną środowiska, oraz element nawiązujący do dzielnicy Żoliborz.

 

Plakaty będą wystawione w szkole oraz na naszej stronie internetowej.

Szukamy sponsora , który zamieni Wasze projekty w rzeczywistość i pomoże nam wyprodukować żoliborskie torby ekologiczne.

Format i technika plakatu dowolne. Na plakacie prosimy umieścić imię i nazwisko autora.

 

Na odwrocie plakatu  prosimy zamieścić następujące informacje:

- w przypadku dzieci i młodzieży: wiek, klasa lub grupa przedszkolna, nazwa i adres szkoły lub przedszkola, imię i nazwisko nauczyciela kierującego pracę na konkurs

- w przypadku dorosłych: adres lub telefon kontaktowy

Konkurs jest adresowany do wszystkich Żoliborzan, oraz osób związanych z naszą dzielnicą. Zachęcamy uczniów żoliborskich szkół, by zaprosili do konkursu swoje młodsze rodzeństwo, a także rodziców i dziadków. Jury konkursu będzie oceniało prace w sześciu kategoriach :

- dzieci przedszkolne (praca może być wykonana przez kilka osób lub całą grupę, we wszystkich pozostałych kategoriach tylko jeden autor  pracy)

- uczniowie szkół podstawowych

- uczniowie gimnazjów

- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

- uczniowie I LO

- osoby dorosłe

 

Prace prosimy przysyłać do 1 kwietnia 2014 r. na adres naszej szkoły z dopiskiem konkurs „Żoliborska eko - torba”. Można też przynieść prace osobiście.

Zapraszamy wszystkich uczestników i opiekunów do I LO na uroczyste zakończenie konkursu , które odbędzie się 10 kwietnia 2014 o godzinie 12.00.

Informacje do wydruku www.jedynka.org zakładka strony przedmiotowe/ biologia

Na tej stronie znajdziesz wiele ciekawych materiałów z biologii.

Pomysłodawca i koordynator konkursu: Anna Kaliszewska, nauczyciel biologii, I LO [email protected]

„ ŻOLIBORSKA EKO-TORBA ” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się