12°C pochmurno z przejaśnieniami

Odsłonięcie pomnika Witolda Pileckiego na Żoliborzu

Dzisiaj o godzinie 13:00 miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Monument stanął po północnej stronie pasa między jezdniowego al. Wojska Polskiego, u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną.

Pomnik rotmistrza jest sześcienną bryłą z granitu i betonu. W jednej części pęka i z tej szczeliny wyłania się postać rotmistrza.

Odsłonięcie pomnika Witolda Pileckiego na Żoliborzu komentarze opinie

 • gość 2017-05-13 21:11:25

  Cześć i Chwała Bohaterom!!! nawet pojawili się chuligani z białymi różami ale tym razem narodowcy im odpuścili i zresztą bardzo dobrze.

 • gość 2017-05-14 08:31:54

  Hymn Młodych – polska pieśń powstała w 1926 jako hymn Obozu Wielkiej Polski. Autorem tekstu jest Jan Kasprowicz. Złoty słońca blask dokoła, Orzeł Biały wzlata wzwyż, Dumne wznieśmy w górę czoła, patrząc w Polski Znak i Krzyż, Polsce niesiem odrodzenie, Depcząc podłość, fałsz i brud, W nas mocarne wiosny tchnienie, W nas jest przyszłość, Z nami lud, Naprzód idziem w skier powodzi, Niechaj wroga przemoc drży, Już zwycięstwa dzień nadchodzi, Wielkiej Polski moc to my! Wielkiej Polski moc to my! Naprzód idziem zbrojni duchem, Antychrysta pędzić precz. Matko Boża nas wysłuchaj, Błogosław Chrobrego Miecz!

 • gość 2017-05-14 08:47:27

  Widzę,że na Żoliborzu rośnie w siłę Ruch Narodowy dlatego warto przypomnieć postać Jana Mosdorfa ps. „Andrzej Witowski” (ur. 30 maja 1904 w Warszawie, zm. 11 października 1943 w Auschwitz) – polskiego publicysty i doktora filozofii, działacza Obozu Wielkiej Polski, prezesa Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, a także przywódcę Obozu Narodowo-Radykalnego, więźnia i ofiarę niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z chwilą, gdy Żydzi stanęli w obliczu biologicznej zagłady, będąc więźniem Auschwitz wspierał ich według swych możliwości. Popierał też powołanie wśród więźniów wspólnego frontu walki i samopomocy. Jak wspominał Jerzy Ptakowski, współwięzień Oświęcimia, konspiracyjna grupa członków Stronnictwa Narodowego rozpoczęła działalność już w pierwszych miesiącach istnienia obozu. W jej skład wszedł także Mosdorf i należał do jej kierownictwa – tzw. „trójki górnej”. Był niezwykle aktywny, m.in. wygłaszał tajne wykłady z historii, a potrzebującym pomagał zdobywać jedzenie i ubranie. Z ramienia grupy SN utrzymywał kontakty z innymi organizacjami na terenie obozu. Przez pewien czas pracował w szpitalu obozowym, co ułatwiało mu kontakty z różnymi działaczami politycznymi i nie tylko. Liczba członków podziemnej organizacji narodowej w obozie dochodziła do 100 osób, w tym m.in. ekonomista Roman Rybarski. Jest kilka wersji przyczyn śmierci Mosdorfa; według jednej z nich donosicielem był jeden z Białorusinów – volksdeutsch i kapo, antysemita, który informował Niemców o osobach zaangażowanych w pomoc niesioną Żydom. 25 września 1943 Mosdorf został osadzony w bloku XI, a 11 października w wyniku donosu, został rozstrzelany przez Niemców, razem z innymi więźniami, w zbiorowej egzekucji. Miał wtedy 39 lat. CWP!

 • gość 2017-05-14 10:27:14

  Tak to widać coraz mocniej,że nasi żoliborscy narodowcy są coraz bardziej aktywni i coraz bardziej świadomi. Warto zaznaczyć,że polski narodowiec-nacjonalista to nie faszysta nie mówiąc już o nazizmie który był i jest wrogi idei narodowej. Warto przypomnieć,że zagłada Żydów była dziełem antysemityzmu rasistowskiego (narodowo-socjalistycznego), Antysemityzm endecki należał do kategorii antysemityzmu- chrześcijańsko-konserwatywnego. Pomimo impulsu radykalnego w szeregach ruchu narodowego, endecję przed pogańskim zezwierzęceniem, jakim było wymordowanie Żydów, uratowało chrześcijaństwo i wartości konserwatywne, którym hołdowała. Zgadza się z tym nawet Adam MIchnik :) Michnik pisała w GW z 10 marca 1995, s.14-15 " Twierdziłem natomiast, że czym innym jest chamski i podły antysemityzm getta ławkowego...a czym innym zgoła masowa zagłada Żydów zagnanych do Getta.

Dodajesz jako: Zaloguj się

pomniki i ekspozycje, - więcej informacji